kolonia

RUDNIA BOBROWSKA

gromada Rudnia Bobrowska, gmina Berezne, powiat Kostopol, woj. wołyńskie
parafia Rudnia Potasznia


Opracowywane w okolicy:
Kościelny Futor, Rudnia Łęczyńska, Woronówka, Rudnia Lwa, Budki Borowskie, Borowe,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


W Rudni Bobrowskiej była szkoła - 4 klasy.

WYKAZ GOSPODARSTW, stan w około 1939 r. Domyślnie, jeżeli nie wpisano inaczej, wszyscy urodzeni są w tej miejscowości.

1.KOTWICKIStanisław - s. Ignacego i Rozalii z d Burzyńska (Kubżyńska?), żona (śl.1917) Paulina z d. Węgłowska, dz. Jan, Bronisława, Franciszek, Władysław, Feliksa, Józefa, Kazimierz.
2.BIELAKWaleria 1872 z d. Węgłowska, wdowa po Gracjanie 1869 (śl.1898) - s. Sylwestra i Rozalii z d. Kuriata, synowie: Jan, Feliks (wywieziony do Niemiec), Hieronima, Anastazja i IN.+1943 (zginęła z mężem INN i dziećmi z rąk banderowców). W rodzeństwie Gracjana był Dominik (ż.Celestyna Boczkowska) i Jan.(ż.Stanisława Bronowicka).
3.LECHFeliks 1877 - s. Antoniego i Franciszki z d. Lech, I żona Celestyna z d. Dąbrowska, II żona (śl.1908) Stanisława z d. Kuriata, dzieci Walenty (poz.56), Hieronim 1915, Franciszek 1927.
4.WĘGŁOWSKIRemigiusz - s. Gracjana i Marceliny z d. Kuriata, żona (śl.1912) Marianna z d. Kuriata, przybrany syn Jan. Brat Remigiusza - Felicjan był oficerem, zginął w Katyniu, pozostawił żonę Irenę i syna Jerzego.
5.LECHWawrzyniec - s. Antoniego i Franciszki z d. Lech, żona Marianna, bezdzietni.
6.KOTWICKIRoman - s. Jakuba i Anastazji z d. Lisowska, żona (śl.1900) Rozalia z d. Węgłowska, dz. Bronisława, Anna.
7.KOTWICKAFranciszka z d. Lech, wdowa po Teofilu Jakubie 1876 - s. Jakuba i Anastazji z d. Lisowska, dz. Julian, Bronisława, Longina, Jan (zginął w 1943 w walce z bandami).
8.KOTWICKIStanisław, ż. IN. dz. Józef.
9.KOTWICKIŁucjan, ż. Longina i matka Marianna z d. Muchorowska, wdowa po Walerym - s. Aleksandra i Józefy z d. Lech, syn Stanisław. Rodzeństwo Walerego to: Bronisław, Czesław, Jadwiga, Janina, Stanisława.
10.KURIATAJan, żona Karolina, s. Stanisław, Marian.
11.MUCHOROWSKIGracjan, żona Aniela z d. Żarczyńska z Majdanu Mokwińskiego - c. Albina i Józefy z d. Żygadło z Janówki, dzieci: Wincentyna, Antonina, Julian, Longin. Po wojnie zam. w Sokolnikach k/Kątów Wrocławskich
12.DĄBROWSKIWincenty 1889 - s. Edwarda i Michaliny (z d. Kondracka?), żona Filomena 1891 - c. Jana i Anny Hajdamowicz, pierwszy mąż Muchorowski - dzieci: Hilary i Franciszek, drugi mąż Wincenty Dąbrowski, dzieci: Albert, Bernarda, Edmund.
13.MUCHOROWSKAAniela z d. Reszczyńska, wdowa po Rafale - s. Tomasza i Marii z d. Węgłowska, dz. Hipolit, Jan (zginął w 1939 r. w bitwie z Niemcami), Bronisława, Janina, Józef, Edward z żoną Teofilą;
14.ŻARCZYŃSKIIN., żona Teofila z d. Niżyńska, wdowa po Franciszku Kuriacie (ich dzieci poniżej), dzieci: Ferdynand i Jan.
.KURIATA- dzieci Franciszka - s. Edwarda i Ewy z d. Bagińska i Teofili (śl.1912): Bronisław, Anastazja i Kazimierz.
15.KURIATAAdam, ż. Ewa, dz. Jan, Leon, Janina, Irena, Zbigniew.
16.KOTWICKIJan - s. Kajetana i Anieli z d. Mucharowska, żona (śl.1898) Katarzyna z d. Lech, syn Jan (ż. Adela - poz. 49).
17.LECHJózef - s. Antoniego i Franciszki z d. Lech, żona (śl.1893) Helena z d. Wilczyńska, dzieci: Florian, Aniela.
18.BIELAKJan, ż IN., dz. Stanisław, Rozalia.
19.BIELAKGracjan, żona Jadwiga, dz. Józef, Jan, Marian, Zofia, Kazimierz.
20.KURIATATomasz - s. Hieronima (zmarł) i Hanny z d. Kuriata, żona. IN. +1943 (zginęła z rąk banderowców), dz. Kazimierz, Anna, córka IN. Siostry Tomasza: Paulina, Marcela, Bronisława, Teofila,
21.LECHFranciszek - s. Marka i Anny z d. Żygadło, żona Franciszka, dzieci: Aniela, Krystyna, Łucjan.
22.LECHStanisław - s. Wojciecha i Anieli z d. Wilczyńska, żona Bronisława z d. Żygadło, dzieci: Weronika, Wojciech. (nieżyjący już ojciec Stanisława miał na imię Antoni, matka Antonina, bracia: Stanisław, Florian, Mieczysław, Julian, Marek).
23.LECHJózef - s. Piotra i Franciszki z d. Węgłowska, żona Antonina, dzieci: Jan, Józefa, Mieczysław, Julian.
24.LECHJan - s. Józefa i Antoniny, żona Bronisława z d. Targoni - c. Tomasza i Dionizy, dzieci: Józef, Stanisław, Zygmunt (zabity przez niewypał z 2 innymi w 1941), Władysław, Julian.
25.BRONOWICKIAdolf, ż. IN., dz. Wiktor, Władysław, Jan.
26.LECHMarek +1943 (zabity przez banderowców) - s. Wojciecha i Anieli z d. Wilczyńska, żona (śl.1898) Anna z d. Żygadło z Niemili, dzieci: Kazimiera, Franciszek, Kazimierz, Stefania (Kotwicka w p.42).
LECHKazimierz - s. Marka i Anny, żona Anna Kotwicka, dzieci: Jan, Danuta; Anna zmarła przy porodzie Jana, II żona Teofila, dzieci: Marek.
27.Szkoła - kolejni nauczyciele: 1. MYŚLIWIEC IN. (przybył z poznańskiego), 2. KRZYŻANOWSKI IN., 3. KOMPERDA Józef 1913 (ż.Wanda z d. Węgłowska *5.02.1919 – c. Kazimierza i Olimpii; wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec – 1943-1945 w Diedersdorf).
28.MIRMILSTEINMoisze, ż. Rifka, dz."Niuńczyk" córka IN., Wolf " Wolko" - ż. Gitla (zabita za konfidencję przez niezn. sprawcę). Rodzina żydowska, mieli sklep
29.LECHFlorian - s. Wojciecha i Anieli z d. Wilczyńska, żona Rozalia z d. Kuriata z Woronówki, dzieci: Jan, Stanisław (zginął z rąk żołnierzy radzieckich), Longina, Bronisław, Kazimierz, Cezary, Lech, Józef
LECHJózef - s. Floriana i Rozalii, żona Stanisława, dzieci: Leokadia i Ryszard.
30.TARGONIStanisław, ż. Adela z d. Muchorowska - c. Jana i Marii z d. Czerwińska, dz. Jan, Franciszek, Zygmunt, Władysław (zabity przez niewypał z 2 innymi w 1941). Po wojnie sw Jakubkowicach k/Kątów Wrocławskich.
31.TARGONITomasz - s. Jana i Barbary z d. Kotwicka, żona (śl.1908) Dioniza z d. Bagińska, dzieci: Józef 29.09.1911 (w niewoli niemieckiej 1939-1942, Stalagu I A w Prusach Wschodnich), Hieronima.
32.PAWŁOWSKIFranciszek, ż. Teofila, dz. Janina, Hieronima, Stanisław, Władysława, Longina.
33.ŻYGADŁOStanisław - s. Franciszka i Marceliny z d. Kotwicka, żona (śl.1919) Marianna z d. Kuriata, synowie: Franciszek, Zygmunt, Józef.
34.ŻYGADŁOAntoni - s. Franciszka i Marceliny z d. Kotwicka, żona (śl.1919) Feliksa z d. Węgłowska, dzieci:: Kazimierz, Wacław, Zofia.
35.ŻYGADŁOGracjan, żona Katarzyna z d. Lech, dzieci: Anna, Jan, Józefina. Po wojnie w Sokolnikach koło Kątów Wrocławskich.
36.BIELAKFelicjan, ż. Stanisława, dz. Bronisława, Zygmunt, Stanisław, Hieronima, Franciszek.
37.MUCHOROWSKIStanisław, ż. Teofila, dz. Leonard, Janina, Mieczysław +1941 (zginął od niewypału z 2. innymi).
38.MUCHOROWSKIPaweł, ż. Romanina, dz. Stanisława, Cezary. Paweł był komendantem strzelców, prowadził szkolenie oddziałów samoobrony.
39.MUCHOROWSKAMarcelina z d. Kuriata, wdowa po Heronimie - s. Józefata i Anieli z d. Garbowska (prawdopodobnie z Budek Bobrowskich), dz. Wiktoriia (po ślubie w Rudni Łęczyńskiej), Stanisław, Tadeusz, Jan, Bronisława.
40.MUCHOROWSKIAdam - s. Jana i Marii z d. Czerwińska ze Starej Huty, żona Teofila +1949 (pochowana w Kątach Wr.) z d. Kuriata z Rudni Pogorełowskiej - c. Ksawerego i Pauliny z d. Lech, dz. Leokadia, Franciszek, Leonard.. Po wojnie w Sokolnikach k/Kątów Wrocławskich.
41.MUCHOROWSKIRoman - s. Jana i Wiktorii z d. Kuriata, żona Rozalia z d. Kotwicka, dzieci: Stanisław, Anastazja, Janina, Julian, Jan, Kazimiera
42.KOTWICKICzesław, ż. Stefania z d. Lech - c. Marka i Anny (z p.26), dz. Janina, Henryk, Marian, Maria, Czesława.
43.MUCHOROWSKANatalia z d. Żygadło, wdowa po Wincentym - s. Józefata (Mucharowski) i Anieli z d. Garbowska, dz. Antonina, Regina, Bronisław, Jan (poniżej), Władysław (poniżej), Teofil.
MUCHOROWSKIWładysław - s. Wincentego i Natalii, ż. Stanisława z d. Targoni (siostra Longiny poniżej)
MUCHOROWSKIJan +1943 - s. Wincentego i Natalii, ż. Longina z d. Targoni, dzieci: Józef i Maria. W czasie pacyfikacji wsi w 1943 r. Jan został zabity, a dwaj bracia Teofil i Bronisław ranni (byli razem rozstrzeliwani). Longina przeżyła i z dziećmi zamieszkała na Dolnym Śląsku.
44.MUCHOROWSKIFranciszek +1943 (zginął w czasie pacyfikacji wsi), żona Petronela z d. Bagińska, synowie: Stanisław, Jan, Felicjan, Kazimierz, Władysław, córka Pelagia. (Jan i Kazimierz służyli w wojsku radzieckim).
45.KURIATABronisław, ż. Regina.
46.KOTWICKIJan, żona Ewa, córka Stanisława. Prawdopodobnie Jan to s. Józefa i Anieli z d. Maksymowicz (śl.1889) i miał siostrę Marcelinę (Lech, w Rudni Łęczyńskiej). Józef to syn Aleksandra i Józefy z d. Lech, jego bracia to Paweł i Walery.
47.KURIATALeon 1900 - s. Tomasza i Jadwigi, żona Saturnina 1913 z d. Żygadło, dzieci: Jadwiga 1936, Krzysztof 1939?, Henryk 1942?, Józef 1943. Po wojnie Sokolniki k. Kątów Wrocławskich.
48.KOTWICKIAdam, ż. IN., mieszkał z matką Marianną, dz. Stanisław, Zygmunt, Władysława.
49.KOTWICKIJan - s. Jana i Katarzyny (z poz.16), ż. Adela, dz. Leokadia, Eugeniusz, Stanisław, Weronika.
50.KOTWICKIAdam, ż. Regina, dz. Danuta, Józef.
51.KOTWICKIWładysław, ż. Romanina, dz. Stanisław, Łucjan.
52.KURIATAJózef, żona Marianna, dzieci: Jadwiga, Władysława, Józefa, Zofia, Jan.
53.KOTWICKIBronisław, ż. Anastazja z d. Muchorowska - c. Jana i Marii z d. Czerwińska, dz. Leokadia, Józef. Po wojnie w Sokolnikach k/Kątów Wrocławskich.
54.LECHHieronim 11.07.1915 - s. Feliksa i Celestyny z d. Dąbrowska, żona Leontyna 6.04.1921 (*Morozówka) z d. Czerwińska - c. Wojciecha i Wiktorii Kuriata, dzieci; Marian 1942
55.KURIATAMarceli 7.01.1901 - s. Ambrożego i Tekli z d. Bagińska, żona Rozalia 12.10.1909 (*Nowa Huta) z d. Szachniewicz - c. Stanisława i Celestyny z d. Dąbrowska, dzieci: Stanisław 1941.
56.LECHWalenty - s. Feliksa (poz.3), żona Antonina z d. Mazurkiewicz, dzieci: Krzysztof 27.05.1936, Ignacy, Jan, Henryk, Stefan, Teresa, Urszula, Maria. Rodzice z Krzysztofem zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec, 1943-1945 w Wusterwitz.
57.SAWICKIJózef, gajowy, żona Janina z d. Targoni z Woronówki, dwoje dzieci: IN i Henryk 1938, zostali wywiezieni na Sybir.

W pobliżu Kolonii:

o1.BURZYŃSKIStanisław, leśniczy (w 1939 r. wywieziony na Sybir), żona IN, córka Leokadia (chrzestny: Stanisław Kwiatkowski). Położenie leśniczówki: około 0,5 km za wsią w stronę Bereznego.
o2.KALINOWSKIIN., gajowy (w 1939 r. wywieziony na Sybir, - prawdopodobnie Łukasz 1890 - s. Józefa). Gajówka "Cheminy-Ostrówki" około 1 km za wsią kierunek Berezne po prawej stronie.
o3.SOCHAJan 1894 (*Luta, kieleckie) - s. Ignacego, gajowy, żona Antonina 1901 - c. Jacentego, dz. Stefan 1920, Wacław 1922, Stanisława 1925, Antoni 1928. W 1939 wywiezieni na Sybir. Gajówka, około 2 km od wsi w stronę Rokitna.
o4.KOTMichał 1902 - s. Kazimierza, gajowy, żona Antonina 1904 - c. Leona, dz. Jadwiga 1926, Jan 1928, Stanisław 1929, Józef 1932-9.05.1941, Tadeusz 1934, Czesław 1936-19.08.1940. Gajówka "Bereźnica" około 3 km za wsią. W 1940 wywiezieni na Sybir.
o5.ZYCHLERIN., gajowy z rodziną. Gajówka położona około 4 km od wsi pomiędzy drogą na Rokitno, a rzeką Bober. W 1939 wywiezieni na Sybir.
o6.DZIĘGCIARZJózef, gajowy, żona Aleksandra, dz. Wiktor, Mikołaj (w 1939 wywiezieni na Sybir -powrócili). Gajówka "Chłopaczew" położona około 4 km za wsią.
o7.KURIATAIN., objazdowy, żona Antonina. Gajówka "Chłopaczew". 10.02.1940 r. wywiezieni na Sybir (Darowatka), w 1942 r. wyszli z Andersem.
Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu. Objaśnienie: rok w barwie: niebieskiej - śmierć z rąk bandytów ukraińskich (w tym tzw. "upa").
Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Janusz[grudzień 2004 - styczeń 2005] uzup. i poprawki: poz.9, 20, 22, 33-35, 44 - z relacji Władysława Muchorowskiego, poz. 27 - z relacji Józefa Komperdy z Opola.jaza7(a)shaw.ca

2.

Bartosz Korkuś[grudzień 2006] poz. 35.bartekor(a)poczta.fm

3.

Julian Lech[czerwiec 2007] uzup. poz. 24.joell(a)o2.pl

4.

Patrycja Żygadło[listopad 2007] korekta w poz. 35.patrycjazygadlo(a)gmail.com

5.

Jerzy Żygadło[grudzień 2007] uzup. poz. 1.Jerzy.Zygadlo(a)pwr.wroc.pl

6.

Maria Chmurzyńskac. Franciszka Muchorowskiego. [luty 2008] uzup. poz. 11, 30, 40, 53. [grudzień 2010] uzup. poz. 26, 39, 40, 42, 43.marchmu(a)o2.pl

7.

Leszek Rześniowiecki[kwiecień 2008] poz. 54-55, uzup. poz. 3, [styczeń 2010] poz. 56-57, uzup. poz. 3, 5, 9, 17, 21-24, 26, 28, 29, 41. [lipiec 2011] uzup. poz. 57.lrzesniowiecki(a)gmail.com

8.

Bronisław Leszczyński[kwiecień 2008] uzup. poz. 12.leszczyna52(a)tlen.pl

9.

Krzysztof Kołwzan[październik 2009] uzup. poz. 52. [marzec 2012] uzup. poz. 27, 31, 56.kolwzan(a)op.pl

10.

Teresa Waszczyszakz d. Bielak - c. Feliksa. [październik 2011] korekta i uzup. w poz. 2 i 13.teresa.waszczyszak(a)sec.szczecin.pl

11.

Ewa Boguta[listopad 2011] uzup. poz. 47ebogutka(a)gmail.com

12.

Zbigniew Kwiatkowskiz notatek Ojca Stanisława: [sierpień 2014] uzup. poz. o1. [luty 2015] poz. o7.zbigniewkwiatkowski(a)btinternet.com

Na przełomie III / IV 1943 wojsko niemieckie spaliło całą wieś część mieszkańców wywieziono do Niemiec, reszta uciekła do pobliskich lasów gdzie koczowali do VI 1945 r.

Opracowanie wykazu (poz. 1-53 oraz w okolicy o1-o6) i szkicu pamięciowego Cezarego LECHA, zam. Księginice Wlk., poczta Prusy, przysłał Józef Matła (styczeń 2005 r.) email j.matla(a)op.pl , z zastrzeżeniem, że powyższe dane mogą zawierać pewne niedokładności co do ilości członków rodzin i ich imion.

Koło TMKK Zasłuczanie

Data powstania strony: listopad 2004 r., ostatnia edycja: wrzesień 2019 r.

.ros. Рудня-Бобровская