wieś

BIAŁASZÓWKA

gromada Białaszówka, gmina Berezne, powiat Kostopol, woj. wołyńskie
parafia Potasznia


Opracowywane w okolicy:
Jakubówka Mała, Stużno, Ostyże, Michalin, Kościelny Futor,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Funkcjonowała też nazwa BIAŁOSZÓWKA. W wiosce była cerkiew, pop z żoną i dziećmi. Była szkoła 4-ro klasowa.

Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.

MUCHOROWSKIStanisław - s. Andrzeja i Łucji z d. Lech, żona Antonina z d. Pawłowska, dzieci: Wiktor +1944, Helena, Janina, Teofila, Anna, Adela, Zofia, Genowefa, Czesław i Aniela. Wiktor i Helena byli w oddziale "Bomby-Wujka". Wiktor został uprowadzony przez "UPA" w 1944 roku w dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej spod kościoła we wsi Woronówka i zaginął bez wieści. Po wojnie: Zabór Wielki, pow. Środa Śl. Dom rodzinny Muchorowskich ocalał jak i strona wsi gdzie był postawiony. Oprócz wymienionych braci Stanisława, była jeszcze siostra Kamila. V.n.: Mucharowski. Ojciec Stanisława - Andrzej (s.Jana i Zofii z d. Żygadło), po śmierci Łucji poślubił w 1905 r. Mariannę Pawłowską.

2.

MUCHOROWSKIJan - s. Andrzeja i Łucji, żona Jaryna (Irena) Ukrainka, dzieci: Maria, Anna, Józefa. Po wojnie zamieszkali w okolicach Żmigrodu na Dolnym Śląsku.

MUCHOROWSKIAntoni - s. Andrzeja i Łucji.

PAWŁOWSKABronisława - siostra Antoniny (w poz. 1.)

3.

GAJDEROWICZBolesław - s. Stanisława i Franciszki z d. Burska, żona (śl.1914) Marianna z d. Kędzierska, dzieci: Irena, Stanisława, Wanda, Janina, Zofia, Henryk, Józefa, Stefan, Edward, Mieczysław.

4.

BOMBASIN. +1944, Ukrainiec, sołtys wsi Białoszówka, żona z pochodzenia Rosjanka - nauczycielka, syn IN. Sołtys pomagał Polakom, ostrzegał ich przed napadami banderowców. Potem razem z synem ukrywał się wraz z rodziną Muchorowskich w lesie. Złapany przez banderowców, rozcięli mu brzuch, wyjęli wnętrzności i to miejsce zasypano kamieniami i tak pozostawiono z zakazem jego pochówku.

5.

PARUCKIIN., nauczyciel. Udało mu się uciec do Niemców w samych kalesonach, prawdopodobnie znał angielski, co dodatkowo mu pomogło w uzyskaniu pomocy.

6.

JANUSZJuliusz - ksiądz katolicki, w czasie wojny został powołany do wojska. Parafia Rudni Potasznia miała na wschód od Białoszówki około 400ha gruntów i lasu, którymi zarządzał Stanisław Kwiatkowski z Kościelnego Futoru.

7.

BIELAWSKIIzydor 1866 - s. Augustyna, wdowiec, ostatnia żona Halina 1872 (*Tynne) - c. Bolesława, dzieci: Antoni 1927. Zabrani na Sybir.(źr.2).

Gajówka Rażków - na północny wschód od Białaszówki

1MISZAŁOWSKIIN. Wywieziony 10.02.1940r. przez sowietów do Darowatki (Kostroma). Tam aresztowany za zamiar ucieczki. Dalszy los nieznany.
Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.
Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Jacek Kołtun[grudzień 2006] poz. 1, [marzec 2009] poz. 5 i 6, uzup. poz. 1 i 4 oraz informacja o częściowym spaleniu wsi z przekazu Adeli Kołtun z d. Muchorowskiej.j.koltun(a)kghm.pl

2.

Lucyna Pokora[styczeń 2007] poz. 1. korekta nazwiska z Mochorowski na Muchorowski i imienia z Anna na Antonina oraz uzupełnienie treści oraz poz. 2.virtual-basic(a)o2.pl

3.

Krzysztof Kołwzan[marzec 2007] poz. 3, [wrzesień 2009] uzup. poz. 3. [marzec 2012] uzup. poz. 1.kolwzan(a)op.pl

4.

Leszek Rześniowiecki[sierpień 2007] poz. 4.lrzesniowiecki(a)gmail.com

5.

Jadwiga Rakowska-Rzempołuch[wrzesień 2012] korekta w poz. 1-2.jadwiga.rakowska.rzempoluch(a)mail.com

6.

Zbigniew Kwiatkowskina podst. zapisów mego Ojca Stanisława, d. mieszkańca Kościelnego Futoru [marzec 2016] poz. G1, [luty 2018] korekta i uzup. w poz. 6.zbigniewkwiatkowski(a)btinternet.com

Wieś Białoszówka była spalona przez oddziały niemieckie, ale tylko w połowie. Niemcy przestali palić wioskę, prawdopodobnie po tym jak wylądował tam jakiś samolot i oficer niemiecki poinformował że mieszkańcy tej wioski pomogli jakiemuś Niemcowi w czasie działań wojennych.

Na zdjęciach satelitarnych


Data powstania strony: grudzień 2006 r., ostatnia edycja: luty 2018 r.

inne strony O KRESACH

ros. (Memorial): Балашовка