kolonie

BORSUKI i CZAPELKA

gromada Ożgowo, gmina Stydyń, powiat Kostopol, woj. wołyńskie
parafia Huta Stepańska


Opracowywane w okolicy:
Ożgowo, Romaszkowo, Omelanka, Tchory, Wyszka, Huta Mydzka, Mutwica,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Kolonia Borsuki powstała przed I wojną światową jako futor obok kol. Ożgowo, gdzie zamieszkały rodziny Serafinowiczów, zwanych popularnie w okolicy "Szarafinami" ("Szarafin) oraz Kopijów. Kolonia Czapelka powstała po I wojnie światowej na ziemi należącej do Żydów z Osowy, którą odkupiły rodziny Zielińskch i Świnarskich, przybyłe spod Radomia. Były to leśne, dość ubogie osiedla położone na piaszczysto-bagnistym gruncie.

WYKAZY GOSPODARSTW, stan w około 1939 r. (najdalej do maja 1943 r.)

BORSUKI

1.SERAFINOWICZJan - s. Hipolita i Bronisławy z d. Myczewska, żona Jadwiga z d. Kopij; córki: Janina i Stanisława. W 1943 r. wywiezieni na roboty do Niemiec. Po wojnie Jan był w Australii, gdzie zmarł; Jadwiga zm. w USA, córki zamieszkały w nowej Polsce.
2.SERAFINOWICZAntoni - s. Leona (s.Stefana i Felicjanny z d. Rudnicka) i Karoliny z d. Dębowiecka, żona (śl.1918) Stanisława z d. Karpińska, synowie: Stanisław, Mikołaj, Edward i Marian. Wywiezieni na roboty do Niemiec. Po wojnie mieszkali w koszalińskiem. Bracia Antoniego to: Hipolit (w p.3), Józef (ż.Narcyza Konopacka), Paweł (ż.Helena Wysocka).
3.SERAFINOWICZHipolit - s. Leona i Karoliny z d. Dębowiecka, żona Bronisława z d. Myczewska, dzieci: Jan (w poz. 1), Adam (poniżej), Anastazja (Gnietecka, w Hucie Stepańskiej), Genowefa (m.Paweł NN, dzieci: Edward - po wojnie w USA, Emil, Wacław i Leokadia w Australii, tam zm.ojciec Paweł), Urszula (m.NN, córka Mieczysława w Olsztynie), Marianna (Kuczyńska, Hucie Stepańskiej):
SERAFINOWICZAdam - s. Hipolita, żona IN, córki: Mirosława. i Janina. (po wojnie w USA) oraz córka Mieczysława (mieszkała w Polsce, nie żyje). Mieszkał tu też brat Adama - Józef (po wojnie w USA)
4.KOPIJStanisław z rodziną.
5.KOPIJWojciech z rodziną (brat Stanisława).
6.MAJIN., żona Anastazja z d. Dębowiecka, dzieci: Stefan, Władysław, Tadeusz, Jadwiga.
7.BOBERIN. z rodziną.
8.BOBERIN. z rodziną (bracia).

CZAPELKI

1.ZłELIŃSKIStanisław 13.07.1913 - s. Hipolita i Marianny z d. Sawicka, żona Jadwiga 1922 (*Osówka) z d. Sulikowska, dzieci tu ur.: Wacław 25.05.1939, Janina 1941. Rodzina wysiedlona w krakowskie, a od 1945 r w poznańskim.
2.ZłELIŃSKIPiotr 1911 - s. Hipolita i Marianny z d. Sawicka, żona?, córki Genowefa i Władysława. Losy rodziny j.w.
3.ŚWINARSKI- rodzina.
4.ŚWINARSKI- rodzina.
5.BOBER- rodzina (przenieśli się z Ożgowa).

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Elżbieta[październik 2005] Kopij, Sulikowski.elczuel(a)op.pl

2.

Marian Zieliński[lipiec 2008] Czapelki, uzup. poz. 1, [wrzesień 2008] Czapelki, uzup. poz. 2 na podstawie relacji mojego taty Stanisława Zielińskiegozielony11(a)neostrada.pl

3.

Genowefa Drozd- wnuczka Antoniego. [styczeń 2013] Borsuki, korekta i uzup. poz. 2genowefadrozd(a)wp.pl

4.

Dariusz Butyrowski[styczeń 2015] Czapelki, uzup. poz. 1. źródło: http://www.myheritage.pldarek(a)gmx.de

Mieszkańcy przetrwali do wiosny 1943 r., kiedy to w wyniku eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu dokonanej przez Ukraińców, zmuszeni zostali opuścić swoje domostwa i szukać schronienia w większych okolicznych polskich osiedlach jak Huta Stepańska, Omelanka, Wyrka i in. Część zagrożonej ludności polskiej ukrywała się jeszcze w okolicznych lasach do lata 1943 r. Większość ocalała, została wywieziona razem z innymi Polakami do roboty do Niemiec, a po wojnie rozproszyła się po świecie.


Wykaz mieszkańców oraz opis losów kolonii opracował Czesław PIOTROWSKI, na podstawie informacji zebranych od Mirosławy Hneteckiej-Piotrowskiej (wnuczki Hipolita Serafinowicza, obecnie m. w USA), od Władysława Kobylańskiego (b. mieszkańca kol Temne, obecnie w USA) oraz od Zygminta Bukowskiego (b. mieszkańca Kamionki Starej, autora opracowania "kol. Ożgowo", ob. mieszk. Wrocławia). Warszawa, - czerwiec 2003 r. Opracowanie komputerowe Andrzej Mielcarek, na podstawie materiałów Elżbiety Czulewicz - październik 2005 r.

Data powstania strony: październik 2005 r., ostatnia edycja: styczeń 2015 r.

inne strony O KRESACH