futor

KRZAKI

gromada Wołkowyje, gmina Tesłuhów, powiat Dubno, woj. wołyńskie
parafia Łysin


Opracowywane w okolicy:
Głęboka Dolina, Ostrów, Balarka, Rogoźno, Wołkowyje,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Inaczej Krzaki Wołkowyjskie.

Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.BUDAKOWSKIAlbin +1943 - s. Feliksa i Józefy, żona Maria +1943 (*Mytnica) z d. Maliszewska - c. Stanisława i Katarzyny z d. Stróżyńska, dzieci: Antonina (Słodkowska, poniżej), Jadwiga 1924-1990-te, Józef 1939-2009. Albin i Maria zamordowani przez banderowców z sąsiednich Nowin przed Świętami Wielkanocnymi. Wcześniej Albin pod groźbą zabicia rodziny miał pokazać gdzie mieszkają inni Polacy, między innymi Aleksander Zaborowski, lecz po nieudanej próbie został zamordowany - skatowany w swojej stajni, żona Maria wypuściła swoje dzieci Jadwigę i Józefa przez okno, po czym została zamordowana. Mieszkali w miejscu nazwanym Łysa Góra. V.n.: Bodakowski.
2.SŁODKOWSKIAleksander 1914 - s. Antoniego i Antoniny (może... i Anny Starczewskiej?), żona Antonina 2.09.1922 z d. Budakowska (z poz.1), dzieci: syn Jerzy 1943. Wraz z teściową i bratem Józefem wyjechali z Dubna w 1945r. do Nidzicy woj. olsztyńskie. Aleksander - uczestnik wojny wrześniowej 1939r., ukrywał się we wsi Głęboka Dolina pow. Dubno do roku 1944, skąd został przez sowietów zabrany do wojska .W czasie wojny służył jako zwiadowca, doszedł do rzeki Havel koło Branderburga w Niemczech. Służbę wojskową zakończył w 1946 r. w Szczecinie, w miesiącu lutym przyjechał do żony do Nidzicy.
3.SŁODKOWSKIJan (stryj Aleksandra), żona Tekla?
4.BIELECKIIN. +1943 (utopiony w studni przez banderowców w Rohoźnie), żona IN z d. Betlejemska (siostra Antoniego, zob. Mytnica). V.n.: Bilecki.
5.KOSOWSKIIN.
6.ZABOROWSKIAleksander.
7.ZIUBRZYCKIMichał, żona Anna, syn Tadeusz. V.n.: Ziubrycki, Zubrycki
Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu. Objaśnienie: rok w barwie: niebieskiej - śmierć z rąk bandytów ukraińskich (w tym tzw. "upa").
Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Elżbieta Heuser-Budakowska[styczeń 2009] poz. 1 przeniesiona z wykazu Wołkowyjef.heuser(a)t-online.de

2.

Antonina Słodkowska[kwiecień 2009] poz. 2 i uzup. w poz. 1wlasciciel(a)domnidzica.adn.pl

3.

Tadeusz Cieślak[sierpień 2010] poz. 3-7 i uzup. w poz. 2 na podst. relacji Antoniny Słodkowskiej z domu Budakowskatedeceka(a)tlen.pl

4.

Red.[listopad 2017] uzup. poz. 1 i 4 z inf. córki p. Józefa Maliszewskiego.Strony o Wołyniu

Data powstania strony: kwiecień 2009 r., ostatnia edycja: listopad 2017 r.

inne strony O KRESACH