wieś

NOWYSTAW

gromada Nowystaw, gmina Dederkały, powiat Krzemieniec, woj. wołyńskie


Opracowywane w okolicy:
Warszawka, Sosnówka, Borki, Kordyszów, Kotiaczyn, Michałówka,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Zapewne inaczej NOWOSTAW.

Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.KUCHARCZYKIN., żona Waleria z d. Miłaszewska, syn Ryszard 1937.
2.SOBOLEWSKIMichał 1892.
3.NOWOSELSKIIN., syn Piotr (po wojnie w Opolu, ż. Maria Paszkiewicz z Mikitychy).
4.SAWLUKIwan?, kierownik szkoły ukraińskiej, sotnik bandy UPA. Po wojnie w Kanadzie pod nazwiskiem Sawłuczyński. (więcej na dole strony)
5.BONDARCZUKStepan. Ukrainiec prześladowany przez UPA? (INFORMACJA KONTROWERSYJNA, są zdania, że był w bandach)
6.CICHOCKYJFiodor ~1853-1943, duchowny prawosławny prześladowany przez UPA, zakatowany, syn Fiodor - duchowny prawosławny (są zdania, że był w bandach).
7.HUMENIUKProkop. Ukrainiec prześladowany przez UPA?. (INFORMACJA KONTROWERSYJNA, są zdania, że był w bandach)
8.PANASIUKRoman. Ukrainiec prześladowany przez UPA?. (INFORMACJA KONTROWERSYJNA, są zdania, że był w bandach)
9.ŁOZIŃSKIWacław 1861 - s. Waleriana. Zabrany na Sybir.
10.ŁOTACKAMaria 1858 - s. Damiana. Zabrana na Sybir.

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Krystyna Kowalska[sierpień 2008] poz. 1.krycha12333(a)wp.pl

2.

Andrzej Mielcarek[od listopad 2010] poz. 2 z ogł. w WDW w 1938r., poz. 3 z inf. Jana A. Paszkiewicza na stronie fut.Mikitycha. poz. 5-8 z Kresowej Księgi Sprawiedliwych. (relacja anonimowa, podpisana NN „Dzika”).Strony o Wołyniu

3.

Arkadiusz Leszczynowicz[grudzień 2011] poz. 4 i informacja poniżej z przekazów kresowiaków z gm. Szumsk i badań własnych. [lipiec 2012] uzup. poz. 5-8.ariel(a)wp.pl

W Szkole Ukraińskiej w Nowostawie znajdował się Sztab Dowodzenia band UPA-OUN Stepana Bandery. Sztab ten kierował wszystkimi "akcjami" podpaleń zabudowań polskich osadników i "akcjami" ludobójstwa na ludności polskiej i żydowskiej na terenie gminy Dederkały Wielkie, części gm.Katerburg i południowej części gm.Szumsk. Dowódcą Sztabu (sotnikiem) był Kierownik w/w szkoły Sawluk vel Sawłuczyński (Iwan-?), później od jesieni 1941 r. do wiosny 1944 r. był z-cą Komendanta Getta Żydowskiego w Szumsku (na przedmieściu "Lepieszówka"). Komendantem Getta Żydowskiego był Oficer SS IN. Akermann, ps. LANGWIRTH (uwielbiał zwierzęta domowe i gospodarcze, a szczególnie konie), który został zastrzelony przez partyzantów "Kowpaka". Sawluk Iwan pod przebranym nazwiskiem Sawłuczyński zbiegł do Niemiec, a później wyjechał do Kanady. Trzeba nadmienić, że w w/w Gettcie Żydowskim zginęło około 3 tys. osób narodowości żydowskiej i kilkuset Polaków, w wyniku codziennych egzekucji (rozstrzeliwań). Prawdopodobnie ocalała tylko jedna 5-osobowa rodzina żydowska: Berensztajnów. Berensztajn W. właściciel składów aptecznych w Szumsku, jeden z najbogatszych ludzi w pow. krzemienieckim, wykupił swoją wolność i wolność swoich bliskich u Komendanta Getta: Langwirtha za złoto i inne kosztowności. W/w rodzina przy pomocy Niemców wyjechała do USA. - Arkadiusz Leszczynowicz, 2011 r.

W parafii Nowystaw w 1943 roku zostało przez UPA pobitych dwóch popów, ojciec i syn - Fiodor Cichoćkyj, który stracił życie, za to że odmówili odprawienia w cerkwi nabożeństwa, podczas którego mieli święcić noże i topory przeznaczone do mordowania Polaków. (źr.: W i E Siemaszko "Ludobjstwo...")

---

Data powstania strony: sierpień 2008 r., ostatnia edycja: marzec 2013 r.

ros. (Memorial): Новостав