wieś

PTYCZA

gromada Ptycza, gmina Werba, powiat Dubno, woj. wołyńskie
parafia Ptycza


Opracowywane w okolicy:
Białogródka, Werba, Turkowicze,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.

PODDUBNYMojsiej, córka Wiera 1924 (w 1951 r. zesłana na Sybir)

Brak informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Przemysław Portuś[styczeń 2011] poniższy (pierwszy) tekst na podst.: W. i E. Siemaszko, Ludobójstwo..., t. 1, s. 112 (według relacji księży Wincentego i Władysława Jachów).port14(a)interia.pl

Ptycza, gmina Werba – wieś ukraińska, w której żyło blisko 40 rodzin polskich. Latem 1943 r. proboszcz parafii i katolickiej, ksiądz Wincenty Jach, który dwa lata wcześniej był celem ukraińskiego zamachu (o tym zob. niżej), został ostrzeżony przez miejscowych Ukraińców, że zaplanowano jego zgładzenie. Ksiądz przeniósł się na stację kolejową Werba, której pilnował oddział złożony z Węgrów. Dzięki temu ocalał, ponieważ pierwszej nocy po jego wyjeździe upowcy napadli na plebanię, a nie zastawszy księdza, zamordowali mieszkające w pobliżu dwie związane z parafią rodziny polsko-ukraińskie.

---

Wioska Ptycza zapisała się tragicznie także w historii diecezji łuckiej. Dnia 2 września 1941 r. Ukraińcy zorganizowali zamach na miejscowego proboszcza rzymskokatolickiego ks. Wincentego Jacha, wrzucając granat do jego pokoju na plebani. Dnia 4 sierpnia 1943 r. UPA zburzyło kościół w tej miejscowości. Dziś na miejscu kościoła stoi krzyż prawosławny. Zob.: Maria Dębowska, Leon Popek, „Duchowieństwo diecezji łuckiej. Ofiary wojny i represji okupantów 1939-1945”, Lublin 2010, s. 86-88; „Materiały do dziejów diecezji łuckiej. Relacje o stanie dekanatów i parafii 1941-1944”, oprac. M. Dębowska, Biały Dunajec – Ostróg 2005, s. 24-25.
Tekst przysłał w grudniu 2015r. ks. Witold Józef Kowalów, e-mail: vykovaliv(a)gmail.com


Data powstania strony: styczeń 2011r., ostatnia edycja: grudzień 2015 r.

ros. (Memorial): Птича