wieś

SAWOSZE

gromada Sawosze, gmina Bereźce, powiat Luboml, województwo wołyńskie


Opracowywane w okolicy:
Kupracze, Nowy Jagodzin, Kąty, Luboml,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Projekt WYKAZU GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.GRABOWSKIMichał, żona Maria,
2.SAWOSZFeliks - s. Ignacego (s.Piotra i Franciszki z d. Kudas) i Anny z d. Sawosz (c.Sebastiana i Franciszki z d. Stachniuk), wdowiec, II żona (śl.1929) Katarzyna z d. Weremko; dzieci: Michał 1931 i dwójka pozostałych synów. Jeszcze w czasie wojny przesiedleni na ziemie na zachód od Bugu, po wojnie w Stargardzie.
3.SAWOSZAleksander, żona Józefa z d. Oleniuk, dzieci: Stefan (ż.Katarzyna Mordacz) i Michał.
4.SAWOSZWiktor 1898 - s. Piotra (s.Piotra i Marianny z d. Matyszczuk) i Marianny z d. Szynkaruk (c.Stanisława i Jadwigi z d. Weremko), I żona IN, II żona (śl.1929) Karolina 1902-1936 (+Jagodzin) z d. Koguciuk - c. Jana i Katarzyny.

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.

Osoby zainteresowane miejscowością:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Piotr Poszczyk[luty 2007] poz. 1piter250(a)onet.eu

2.

Joanna Neczajewska[luty 2011] poz. 2 i opis przeżyć rodziny na podst. informacji na stronie wwwenea(a)poczta.onet.pl

3.

Anna Sawosz[styczeń 2013] poz. 3anusia-koszalin(a)o2.pl

4.

Danuta Wojtowicz[listopad 2015] poz. 4 z "Wykazów..." ks. Żurka.wodanka(a)o2.pl

W 1943 r. Michał Sawosz miał 12 lat. W nocy z niedzieli na poniedziałek, 25 na 26 lipca, kiedy jego starszy brat nad ranem wrócił "z panien", zastukał w okno: "Pali się!" Ojciec, matka, jeszcze jeden brat i Michał wybiegli przed dom, słysząc z oddali "Job waszu mać, Polaki!", rzucili się do ucieczki: oni i dziewczyna służąca u sąsiadów uciekli do zagajnika, który nazywano Płoskie. Ojciec i bracia przodem, Michał z matką nieco z tyłu. Biegli przez wysokie, młode pędy olch. Katarzyna miała na głowie białą chustkę i prawdopodobnie przez to jeden z banderowców, na koniu i z karabinem, spostrzegł ich i dogonił. Zapytał po ukraińsku: "Co wy za naród?" "Ukraińcy" - skłamała w odpowiedzi Katarzyna. "Wracać do domu, Polaków bijem" - uwierzył i odjechał. Przed świtem UPA spaliła wioskę. Niemcy przyszli później złupić zapasy i zabrać zwierzęta. Rodzina znalazła schronienie u brata Katarzyny w Starym Jagodzinie.

Data powstania strony: luty 2007 r., ostatnia edycja: listopad 2015 r.