leśniczówka i futor

STAWCZYNY

gromada Huta Stara, gmina Szumsk, powiat Krzemieniec, woj. wołyńskie


Opracowywane w okolicy:
Huta Stara, Hurby, Zielony Dąb, Iserna, Marynki, Huta Ruska,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Futor nazywany chutorem Stawczyny (w użyciu była też nazwa futor Stawczyna), położony był między Hutą Starą, a Hutą Ruską. Okoliczne lasy należały do Liceum Krzemienieckiego. Ostatnim gajowym w leśniczówce Stawczyny był Ukrainiec Woźniuk, przed nim Piotr Proniewicz.

WYKAZ GOSPODARSTW futoru, stan z około 1939 r.

1.JELEŃKOWSKIMarian 1881 - s. Jana i Katarzyny z d. Jastrzębska, żona Marcelina 1896 z d. Wereszczyńska - c. Antoniego i Karoliny z d. Tylicka, dzieci: Jan 1920, Józef 1922, Maria 1924, Danuta 1927, Stanisława 1929, Elżbieta 1932, Jerzy 1935, Genowefa 1937, Antoni 1942. Brat Mariana mieszkał w Iłowicy Wielkiej. Marian był kowalem i został uprzedzony przez zaprzyjaźnionego Ukraińca o planowanym wymordowaniu wszystkich Polaków na Stawczynach i Starej Hucie przez okoliczne bandy UPA. 3 lipca 1943r. rodzina zostawiła cały swój dobytek (dom, sad, kuźnie) i opuszczała wieś w świetle łuny z palącego się Zielonego Dębu i innych okolicznych wsi. Uciekali przez Szumsk, Krzemieniec, Równe, Zdołbunów. W trakcie ucieczki rodzina przebywała w łagrach w Równym i w więzieniu w Zdołbunowie. Cała rodzina ocalała i dojechała do Tarnobrzegu.
2.JARMOLIŃSKIAntoni,
3.JASTRZĘBSKIJan, żona Zofia, córka Jadwiga, syn Tadeusz,
4.JASTRZĘBSKITomasz, żona Weronika, syn Tadeusz, córka Zofia,
5.JASTRZĘBSKIPiotr, żona Łucja, córka Stanisława, Jadwiga, Mirosława, syn Edward,
6.JASTRZĘBSKIJan, żona Teresa, dzieci: Józef, Zuzanna, Stanisław,
7.ŁOZIŃSKIPaweł, żona Karolina, córka Mirosława,
8.MICHAŁOWSKIWalenty, żona Klementyna, matka Franciszka, córka Irena,
9.PRONIEWICZPiotr 1888 (*Suraż) - s. Klemensa, żona Agnieszka z d. Wereszczyńska, dzieci: Maria, Roman 1922-23.04.1942, Genowefa (Eugenia) 1925, Antonina 1929, babcia Antonina Wereszczyńska. Piotr był aresztowany przez NKWD w październiku 1939 roku. Reszta rodziny, za wyjątkiem babci i najstarszej córki Marii, zamężnej za Benedyktem Cembrzyńskim, została zabrani na Sybir pierwszym rzutem (10-go lutego 1940r.) do miejscowości Mała Jeługa (na Dźwinie, rajon Czerewkowski, obłaśt Archangielsk). Zwolniony z więzienia tuż po tej wywózce, Piotr dobrowolnie, na własną rękę, poszedł/pojechał na Sybir (nie był wywieziony i nie zginął) w poszukiwaniu wywiezionej rodziny (zajęło mu to szesnaście miesięcy). Agnieszka wydostała się z transportu jeszcze po polskiej stronie i wróciła na Iławkę (skąd ich wywieziono) do swojej najstarszej córki Marii, matki dwóch małych córeczek (Urszula 2 lata i Grażyna 1 rok). Z Marią i jej córeczkami uciekły przed rzezią Ukraińców do Sławkowa (koło Dąbrowy Górniczej, pow. Katowice), skąd dołączyła do swego męża i córek Genowefy i Antoniny w Londynie w październiku 1956r. Roman wstąpił do wojska tworzonego w Sowietach przez gen. Andersa, ale niedługo był żołnierzem – umarł na pelagrę.

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Jerzy Jeleńkowski[marzec 2007] poz. 1-6 oraz opis.jjele(a)neostrada.pl

2.

Stanisława Kwiecińskaz d. Jeleńkowska. [lipiec 2007] poz. 7-9 i uzupełnienia poz. 1-6.anias71(a)onet.eu

3.

Antonina Proniewicz[kwiecień 2008] korekta nazwy Stawczyna na Stawczyny. Korekta i uzupełnienia odnoście rodziny Proniewiczów, w tym w poz. 9.Tim.Twardowski(a)paconsulting.com

Obecnie lasy w tym rejonie pokrywają znacznie większy obszar. Takich wsi jak Marynki, Pikulskie Hucisko, Hurby i wiele, wiele innych nie ma. Nie ma też Polskiego Huciska ani gajówki.


Data powstania strony: marzec 2007 r., ostatnia edycja: wrzesień 2012 r.

inne strony O KRESACH

.