miasto

SZEPETÓWKA

powiat Zasław, za kordonem


Opracowywane w okolicy:
Sławuta, Malowanka, Berezdów, Antoniny, Krasówka, Niwna, Połonne, Krąglik,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Szepetówka lub Szepietówka.

Projekt WYKAZU GOSPODARSTW - stałych mieszkańców Szepetówki, stan w około 1936 r.

1.

KROTEWICZIN.

2.

BALICKIIN.

3.

FELIŃSKIIN.

4.

KAZIMIERSKIIN.

5.

PRZEWŁOCKIJan, żona Karolina, dzieci: córka Wilia 1927-1988, jej narzeczony Aleksander (NN.) zginął z rąk banderowców na początku 1946 roku, urodziła syna Walentego r.1946

6.

LEWICKIAntoni, żona Teresa z d. Sobieszczańska, syn Edward 1922 (ż.Anna Ziarko z Ostroga, śl.1943).

7.

SAWICKIMirosław. (Red. z ogł. w Internecie).
Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.
Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Dariusz Krotewicz[listopad 2004] poz. 1dkrotewicz(a)poczta.fm

2.

Tomasz Malewicz[maj 2006] poz. 2-4tml(a)poczta.fm

3.

Olga Przewłocka[styczeń 2010] poz. 5polga(a)poczta.fm

4.

Danuta Wojtowicz[lipiec 2014] poz. 6. z Księgi protokołów przedślubnych par. Ostróg.wodanka(a)o2.pl

OBÓZ JENIECKI W SZEPETÓWCE

Relacja Rafała Zielińskiego z pobytu w obozie i ucieczce.

W 1939 roku w Szepetówce był obóz jeniecki żołnierzy polskich i trochę cywili z dziećmi - łącznie około 12.000 osób. Obóz mieścił się w koszarach sowieckich, zaraz koło parku "pionierów". Był to duży park z taką w środku jakby drewnianą altaną, przypuszczalnie z przeznaczeniem na organizowanie koncertów. W obozie byłem wraz z trzema kolegami - kadetami z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie. Dokładnie pamiętam miasteczko i same koszary. Przy okazji, nigdy nie mogliśmy zrozumieć dlaczego przywieźli tam około 200 osób cywilnych, kobiety, dzieci i mężczyźni, ale wszystko cywile. Umieścili ich w osobnym budynku. Sama Szepietówka jak ją pamiętam to była jedna ulica zabudowana blokami mieszkalnymi. Jeden wielki sklep spożywczy w którym właściwie nic nie było do kupienia. Nawet chleba nie było. Obóz znajdował się w koszarach i jak tam nas ulokowano to można powiedzieć, że jeszcze były ciepłe miejsca po sowieckich żołnierzach. Nie było łóżek tylko pod ścianami rozesłana była stara potargana słoma. Tak mieszkali sowieccy żołnierze. Umywalni też nie było tylko pompy na zewnątrz z korytami do mycia. Stojaki na karabiny z nieheblowanych desek byle jak pozbijanych. Jedna kuchnia, która wydawała raz na dobę po chochli zupy dla 12000 jeńców. C.d. w opisie ucieczki przy nazwisku Rafał Zieliński

Rafał Zieliński, maj 2007 r.


Projekt odtworzenia (chociaż częściowo) listy jeńców obozu w Szepetówce. Prośba: proszę podawać z jakiej miejscowości osoby pochodziły.

Lp.

NAZWISKO i imięDotychczasowe miejsce stałego zamieszkaniaZgłaszający

Adres e-mail, ochrona przed SPAMem - @ to (a)

[miesiąc w którym przysłano zgłoszenie/uzupełnienie]

Opis

1.

ZIELIŃSKI RafałLwów?Rafał Zieliński

rafal229(a)poczta.fm

2.

RÓŻYCKI Zbigniew

3.

HILDT Jerzy

[październik 2006 i maj 2007]

Uciekliśmy w trojkę przy pomocy naszych lekarzy, którzy przemycili nas do budynku cywilów i razem z nimi wyszliśmy do granicy z kromką chleba i jedną konserwą na dwóch (nawet niezłych rybek). Nie wyobrażam sobie, żeby można było z tego obozu uciec bez takiego fortelu, jaki nam przygotowali oficerowie lekarze. Do samej granicy było jakieś 35 km kompletnego pustkowia - wysiedlony pas ziemi z domkami wiejskimi z firankami, kwiatkami w oknach, ale bez żywego ducha, tylko patrole NKWD. Powątpiewałem w taką ucieczkę, ale wszystko mogło się zdarzyć.
Na samej granicy był parkan z desek wysokości jakieś 3 metry z jedna bramą pilnowaną i ciągnął się ten parkan po horyzont w lewo i w prawo od drogi. Wyszliśmy prosto na miasteczko Ostróg z widokiem na piękny zamek i to już była Polska. Ludzie całowali ziemie i płakali. Nazwiska moich kolegów kadetów współjeńców to Zbyszek Różycki i Jurek Hildt. Niewiele wiem o mieszkańcach Szepietówki, bo siedziałem za drutami.

4.

ADAMUS Jan?Urszula Gospodarekugospodarek(a)interia.pl

[październik 2007]

Mój ojciec, podporucznik WP przebywał w obozie jenieckim w Szepetówce w 1939 r. Udało mu się uciec stamtąd dzięki pomocy mieszkańca Szepetówki, który w zamian za wojskowy mundur i płaszcz przyniósł mu cywilne ubrania. Ojciec uciekł z obozu w połowie października podczas wykonywania prac ziemnych (kopanie rowów) korzystając z nieuwagi strażników. Około miesięczny pobyt w obozie wspominał jako jeden z najkoszmarniejszych okresów w życiu. Tatuś miał wówczas 26 lat. Przeżył w zdrowiu ponad 93 lata, traktując ucieczkę z obozu w Szepetówce jako cudowne ocalenie, za które często Bogu dziękował. Dane personalne mojego taty: Jan Adamus ur. 19.04.1913 r. Jeniec obozu wojskowego w Szepetówce wrzesień / październik 1939 r. Zm. 11.09.2006 r.

5.

KALECIŃSKI Marek?Jolanta Krzyszkowskajkrzyszkowska(a)o2.pl

[listopad 2007]

Rocznik 1915 -syn Józefa. Więzień obozu jenieckiego w Szepetówce od września1939 do marca 1940. Po wojnie mieszkał w Radomsku. Szukam kontaktu ze współwięźniami.

6.

ŻELAKIEWICZ Władysław?Tomasz Czapkiewicza3t(a)wp.pl

[grudzień 2007]

Mój dziadek Władysław Żelakiewicz był w obozie w Szepetówce w 1939. Nie wiem niestety jak się z stamtąd wydostał. Nazwa obozu zachowała się w jednym z jego listów.

7.

SUŁKOWSKI Władysław MarianWarszawaMarek Waldemar Sułkowskinoblesseoblige.marek(a)gmail.com

[luty 2008]

Mój ojciec Władysław Marian Sułkowski ur. 1915r. w Warszawie, do września 1939 mieszkał na ul. Prądzyńskiego. 02 września trafił do jednostki w Pomiechówku, został wzięty do niewoli w Lasach Kiryłowskich 15 listopada 1939r i przewieziony do Szepietówki, skąd uciekł wraz z kolegą, który zmarł po drodze z wycieńczenia, ojciec zaś wrócił do Warszawy. Zmarł w 1979 roku. Proszę o kontakt osoby, które mają jakiekolwiek informacje o udziale mojego ojca w Kampanii Wrześniowej, jego ucieczce z obozu Szepietówka - w Katyniu zamordowano sześciu Sułkowskich. Może ktoś ma informacje na temat moich dziadków: Władysława i Marianny z domu Sott, którzy przez Niemców zostali wywiezieni na roboty do Gorlitz Hotherstrasse 6 do Ernsta Gude - mam pocztówkę którą wysłali do mojego ojca w 1944 roku - a następnie słuch o nich zaginął.

8.

GUTOWSKI MarianWojciech GutowskiVoytek.Gutowski(a)yahoo.com.au

9.

LATACZŁódź

10.

TILGNERKraków

[maj 2007, luty 2008]

W 1939: porucznik, d-ca kompanii w 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty). Uciekł w końcu września 1939 z obozu jeńców wojennych Szepietowka wraz z dwoma innymi oficerami WP: (1) por. Latacz (zam. w 1939 w Lodzi), oraz (2) por. Tilgner (zam. w 1939 w Krakowie). por. Marian Gutowski i por. Latacz przeżyli wojnę. Los por. Tilgnera jest mi nieznany. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje na temat obozu w Szepietówce.

11.

MINIKOWSKI AntoniPoznańWłodzimierz Minikowskiwlomini(a)op.pl

[listopad 2008]

Antoni Minikowski r.1887 - syn Franciszka i Michaliny z d. Wyrwicka, był kapitanem WP i przebywał czasowo w obozie w Szepietówce, później w obozie w Starobielsku, zamordowany w Charkowie przez NKWD. Rodzina: żona Helena r.1893 z d. Cyprycka, dzieci: Barbara r.1920, Mieczysław r.1922, Roman r.1925. mieszkała w Poznaniu, wysiedlona do GG do Lublina w 1940 roku. Źródło: Przekazy rodzinne, informacje z kartek i listów obozowych.

12.

MICHALIK JanMarek Michalikmarek(a)mrx.com.pl

[luty 2010]

Zmobilizowany w marcu 1939r do strażnicy KOP w Równem, 17 września 1939 r. internowany przez ZSRR trafił do obozu w Szepietowce, gdzie przeszedł selekcje żołnierzy i oficerów (NKWD patrzyło jeńcom na ręce), następnie wywieziony został w ramach wymiany Polaków za Żydów do obozu w Dachau, a stamtąd trafił do pracy w gospodarstwie rolnym w miejscowości Ottenheim nad Renem wraz z grupą jeńców z obozu w Szepietówce. Pamiątkowe zdjęcie z listopada 1940 r przesyłam w załączeniu. Są tam nazwiska i nazwy miejscowości z których pochodzili współwiężniowie. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje na temat obozu, jak również inne informacje które umożliwią odtworzenie losów dziadka we wrześniu 1939r i później.

13.

BEUTH JanSamborKatarzyna Beuth-Pawełczykkajkaja55(a)wp.pl

[marzec 2012]

Ur. 13.05.1894 r. w Lublinie, syn Zygmunta i Michaliny z Malinowskich, zamordowany 13.04.1940 w Katyniu. Szczegóły: http://adampawelczyk.com/Dziadek.pdf

14.

BORKOWSKI TadeuszMalinówLeszek Chmielowiecclech(a)poczta.onet.pl

[czerwiec 2013]

Ur. 28.06.1913 w Jaskach k. Radzynia Podl. - s. Aleksandra i Bronisławy z d. Włoszka, porucznik rezerwy, zamordowany 9.04.1940 w Kozielsku.

15.

BORUTA JózefJózefkowo, gm. PłużnicaMarian Tabormarian.tabor(a)gmail.com

[październik 2013]

1900-1980, kpr. żołnierz kompanii balonowej z Torunia przy Sztabie Głównym WP, 18.09.1939r. aresztowany przez sowietów w Dubnie, skierowany do obozu przejściowego w Szepetówce. Przebywał w obozach w Krzywym Rogu, na terenie republiki Komi i w Juży /min. Peczora, Kniaż-Pochost/. Od 2.09.1941r. żołnierz 2KP gen. Andersa /łącznościowiec w stopniu plut./ Przeszedł cały szlak bojowy/Monte Casino/. Powrócił z Anglii w 1947r. do rodziny i własnego gospodarstwa /Poniatówki/. Patriota, przykładny katolik i aktywny społecznik. Pozostawił pamiętnik spisany po latach z dobrą pamięcią. Spoczywa na cm. w Płużnicy k/Wąbrzeżna.

Ciekawa strona: Szepetówka po polsku.

Data powstania strony: kwiecień 2006 r., ostatnia edycja: kwiecień 2016 r.

ros. Шепетовка, Шепетовка, Щебетувка