kolonia

ZADĄBROWIE

gromada Majunicze, gmina Rafałówka, powiat Sarny, województwo wołyńskie
parafia Czartorysk


Opracowywane w okolicy:
Czartorysk, Lisznia, Podhatie, Brzezina, Majunicze, Wyrobki, Soszniki, Weretenicze,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Kolonia Zadąbrowie została założona przez osiedlenie się rodzin Sulikowskich, Zakrzewskich i innych Polskich rodzin, na terenach leśnych położonych na południe od gromady Majunicze. Miejscowi Ukraińcy nazywali kolonię potocznie SZULAKI, od nazwiska Sulikowscy, założycieli kolonii. Przed napadem Ukraińców, Zadąbrowie liczyło 20 zagród.

PLAN PAMIĘCIOWY

Plan pamięciowy opracował Ryszard B Kobylański na podstawie danych przekazanych przez płk. Mieczysława Zakrzewskiego, byłego mieszkańca kol. Zadąbrowie.

WYKAZ GOSPODARSTW, stan w około 1939 r. (najdalej do 1943 r.)

1.BORATYNLeon, żona Bronisława z d. Sulikowska, 3 małe córki IN.
2.BRZOZOWSKIJan, żona Jadwiga z d. Zakrzewska - c. Aleksandra i Heleny z d. Kobylańska, syn Kazimierz. Jan - członek samoobrony, został zamordowany w czasie napaści Ukraińskich Nacjonalistów na kolonię Zadąbrowie w dniu 17 marca 1943 roku. Jadwiga wraz z synem Kazimierzem zostali w 1943 roku wywiezieni na roboty do Niemiec.
2a.BRZOZOWSKIFeliks, żona Leontyna, synowie Zygmunt - lat 29 i Jan - lat 25 (patrz wyżej).
3.BRZOZOWSKIŁucjan, żonaty 3-krotnie, żony IN, dzieci: Zygmunt, Jan, Leon, Filipina.
4.JASTRZĘBSKIAdam, zamordowany w czasie napadu 17.3.1943 r.
5.JASTRZĘBSKIJan, zamordowany w czasie napadu 17.3.1943 r.
6.KOPIJLucjan, żona Maria z d. Sulikowska, syn Franciszek, córki Helena i Mieczysława. Maria, Helena i Mieczysława Sulikowskie, zostały zamordowane w czasie napadu na kolonię w dniu 17.3. 1943 r.
7.ŁUKOMSKIIN, żona IN z d. Sulikowska.
8.ROSKOWIŃSKIFeliks, żona IN z d. Sulikowska, synowie Adam i Stanisław, córki Maria, Stefania i jeszcze dwie. Adam - podporucznik rezerwy, kierował samoobroną na Zadąbrowiu. Feliks i Adam zostali zamordowani w dniu 17 marca 1943 roku, pochowani we wspólnej mogile pomordowanych w tym dniu na Zadąbrowiu.
MORAWIECKIIN, żona Maria z d. Roskowińska - c. Feliksa, dzieci: Lech i Roma. Rodzina ocalała.
8a.ROSKOWIŃSKIStanisław - s. Feliksa, żona Bronisława z d. Dalinkiewicz z futoru Brzezina, córka Leokadia. W 1943 roku wywiezieni na roboty do Niemiec, po wojnie osiedlił się w stanie New Jersey w USA.
9.SOCHAAntoni, żona Maria z d. Sulikowska, syn Bolesław. Maria została zamordowana 17.3.1943 r.
10.SULIKOWSKIAntoni z synem Janem i synową IN.
11.SULIKOWSKIJan, żona Maria i 4 córki IN. Jan i Maria zostali zamordowani w dniu 17.3.1943 roku.
12.SULIKOWSKIJózef, żona Hanna, synowie Konstanty i Edward.
13.SULIKOWSKISzymon, żona IN, synowie Wincenty i Józef, córka Bronisława.
14.SULIKOWSKIWalerian, żona Maria z d. Zakrzewska, syn Hilary, córka Wiktoria. Walerian i Hilary zostali zamordowani na Zadąbrowiu w czasie napaści ukraińskiej 17 marca 1943 roku.
15.SULIKOWSKIWincenty, żona Filipina z d. Święcicka, córka Władysława, synowie Czesław i Edward.
16.WASIECKIAntoni, zamordowany 17.3.1943 roku.
17.WASIECKAAntonina z córką IN, zostały zamordowane 17.03.1943 r.
17a.WASIECKILeon z żoną (I.N.).
18.ZAKRZEWSKIAleksande - s. Stanisława i Ludwiki z d. Sulikowska, żona Helena z d. Kobylańska, dzieci: Mieczysław, Genowefa i Jadwiga. Mieczysław w 1943 roku wstąpił do partyzantki, następnie był wcielony do Armii Polskiej i po wojnie po skończeniu szkoły oficerskiej służył w jednostkach WOP-u w Bieszczadach i Gubinie, a ostatnio w stopniu pułkownika służył w OTK w Łodzi. (w chwili obecnej [2004r.] ma 79 lat i mieszka w Łodzi. Jego syn dr Wiesław Zakrzewski mieszka z rodziną w Pabianicach, córka dr Barbara Dryńska - Zakrzewska z mężem Tomaszem i synem Maciejem żyją w miejscowości Kudrowice koło Pabianic).
19.ZAKRZEWSKIJan - brat Aleksandra, żona Aniela z d. Kołodyńska, syn Tadeusz, córki Irena i Leokadia.
20.ZAKRZEWSKIJózef - brat w/w, żona Janina z d. Borawska, córki Mirosława i Teresa, Wywiezieni na roboty do Niemiec w 1943 roku, po wojnie osiedlają się w USA w stanie Massachusetts.
20a.ZAKRZEWSKILudwik - brat w/w, żona Filipina z d. Brzozowska, dzieci: syn Józef, córki Regina i Jadwiga. W 1943 roku ukrywali się w lasach pod opieką partyzantki radzieckiej. Ludwik Zakrzewski został wcielony do II Armii WP i przeszedł cały szlak bojowy aż do Berlina. Po wojnie osiedlił się z rodziną w miejscowości Haliczany pod Chełmem Lubelskim.
20b.ZAKRZEWSKIStanisław, żona Ludwika ~ 1875 (*Temne) z d. Sulikowska, rodzice i dziadkowie w/w, ich dzieci to: synowie Aleksander, Jan, Ludwik i Józef, córki Zofia, Maria, Feliksa i Helena. Stanisław zmarł na Zadąbrowiu, żona Ludwika została bestialsko zamordowana przez Ukraińców w miejscowości Wyrka w lipcu 1943 roku. Zofia wyszła za mąż za Skierewskiego Jana z kolonii Janówka, Maria za Sulikowskiego Waleriana z Zadąbrowia, Feliksa za Mariana Kobylańskiego z futoru (kolonii) Brzezina, a Helena za Władysława Plucińskiego.

IN - imię nieznane,

Bibliografia:
- Czasopismo SUOZUN, Wrocław - "Na Rubieży" nr 72/2004.
- Czesław Piotrowski - album "Zniszczone i zapomniane osiedla polskie oraz ich mieszkańcy gdzieś za Styrem, Horyniem i Słuczą", Warszawa 2004

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Ryszard B. Kobylański[październik 2004] Opracowanie strony (opis, szkic i wykaz w poz. 1-20b). Opisane powyżej fakty zostały skonsultowane z mieszkańcami Zadąbrowia, Jadwigą Brzozowską - Dyko - Zakrzewską, lat 82 i płk. Mieczysławem Zakrzewskim, lat 79.rb.kobypl(a)neostrada.pl

2.

Lech Morawiecki[styczeń 2010] uzup. poz. 8.brak

Kolonia Zadąbrowie została po napadzie w marcu 1943 roku rozgrabiona i spalona przez Ukraińskich Nacjonalistów, wszyscy pomordowani w czasie napadu zostali pochowani we wspólnej mogile na Zadąbrowiu, Ludwika Zakrzewska została pochowana na Wyrce.

 

Utworzenie strony: czerwiec 2006, ostatnia edycja: marzec 2014 r.